Yuvarlakçay’ın ikinci yılı kutlandı!

Yuvarlakçay’ın ikinci yılı kutlandı!

Yuvarlakçay’da yöre halkının HES’e karşı direnişinin 2. yılı “Özgür Yuvarlakçay” pikniği ile kutlandı. Öğle saatlerine doğru Yuvarlakçaylılar ve destekçiler  Döküm Tepe’de duluşarak Topgözü’ne doğru yürüdüler.  Yürüyüş bitiminde; suyumuzu vermeyoz diyenlerin ellerinden lokma ve çay ikramları eşliğinde hoş sohbetler edildi.

Platform Avukatı Berna Babaoğlu Ulutaş “Yuvarlakçay’ı Koruma Platformu olarak, 12 Aralık 2009 dan beri süregelen Yuvarlakçay üzerinde yapımı planlanan Hidroelektrik Santral Projesinin iptal edilmesi için idare tarafından verilen çeşitli izin ve kararların iptali istemiyle  Muğla Valiliğine, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne, Orman Genel Müdürlüğüne, Muğla İl Özel İdaresine, Muğla İl Çevre Müdürlüğüne, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurumuna,  Özel Çevre Koruma Kurumuna, Kültür Bakanlığına, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna,  açılan davalarda  Muğla İdare Mahkemesinde ve Danıştayın ilgili dairelerinde verilen kararlar neticesinde Hidroelektrik Santralini Yuvarlakçay üzerinde yaptırmamak konusunda başarılı olduk. Hidroelektrik Santral protestolarına katılanlardan bazılarına açılan ceza davalarında beraat ettiler. Onyedi Pınarköylüye verilen,  evlerinin ormanlık alanda olması nedeniyle orman işgal cezaları temyizde, bekliyoruz. Gözümüz kulağımız, tüm dikkatimiz Yuvarlakçay üzerinde olmaya devam ediyor. Davaların kazanılması neticesinde artık herhangi bir finansal destek  gerekmemektedir. Bütçe fazlası  Yuvarlakçaylıların kararları doğrultusunda bölgeye aktarılacak” dedi.“Yuvarlakçay’ın ikinci yılı kutlandı!” için 1 Yorum

  1. sandras ağası 02 Nisan 2012, 14:51

    Arkadaşlar bu pınar köy tamamen orman arazi üzerine kurulmuş bir köy yani anlayacağınız köylü ormanı katlederek bugünkü köyü kurmuşlardır köylülerin birçoğunun sicilinde de orman cezası aldığını göreceksiniz.Bu söylediklerimi yanlış anlamyın bende hes istemiyorum ama bu perhiz bu ne lahana turşusu derler adama yine de başarıları için tebrikler.
    Sadece şunu sormak istiyorum.Bu kadar doğaya duyarlı insanlar tarlalrını orman istimlak etmek istediklerinde neden doğacı omuyorlar zaten oralar daha 20 yıl önce ormandı.

Yorum Yazın

*