23 Aralık 2009 tarihli basın açıklaması

Çar Ara 2009· BASIN AÇIKLAMALARI

BASINA VE KAMUOYUNA AÇIKLAMAMIZDIR,
23.12.2009, Pınar köy

Burada yaşayanlar olarak 15 günden beri Hidroelektrik santraline karşı yaptığımız etkinliklerle sesimizi idareye duyurmaya çalışıyoruz. Eveli gün Köyceğiz de ÖÇK ya gittik. Önünde bağırdık, ÖÇK uyuma sahip çık suyuma diye. Önce kapıları kapatıp bizi içeri almadılar. Sonra Müdür iki kişi gelsin konuşalım dedi, ısrarlarımızla dört kişilik heyetle görüştüler, basını görüşmeye almadılar. Kapılarına siyah çelenk bıraktık. Görüşmede bize hiçbir bilgi vermediler, konuyu tam olarak bilmediklerinden bir şey söylemeleri yanlış olurmuş. Şu anda biz bu Hidroelektrik santralin neye dayanılarak yapıldığını bilmiyoruz. Çed kararı var mı diye sorduk onu bile söylemedi ÖÇK.
Biz bu işten, bilgi vermeyerek bizi oyalamaya çalıştıklarını anlıyoruz. ÖÇK alanı olan bu yerde ÖÇKdan habersiz, ormandan habersiz kuş bile uçmazken ne hikmetse biz sorduğumuzda 15 günden önce cevap veremiyorlar. Neyi ezber ediyorlar merak ediyoruz? Söylesinler gerçekleri, versinler bize HES le ilgili tüm evrakları.
Biz de öğrenelim, bilelim nasıl yaptılar bu oyunu.

Sadece bu evrakları alabilmek için, Hidroelektrik Santral yapımına karşı Pazartesi günü 1500 imza topladık. Topladığımız imzaları Muğla’ya Valiliğe götürerek Vali yardımcısı ile görüştük. Valiyi bize önderlik etmeye, HES’e karşı mücadelemizde yanımızda olmaya çağırdık. Validen Köyceğiz Orman İşletmesini, Anıtlar
Kurulunu, ÖÇK’yı ele almasını istedik. Neler olduğunu bilip bilmediklerini sorduk. Kendilerine Valinin Topgözü hakkında verdikleri, övgü dolu demeci hatırlattık. Valilik bize destek olacağını, çevreyi ve doğayı korumak için bu bölgede inceleme yapacaklarını, konuyu inceleyeceklerini söyledi. Valilikten çıkıp Anıtlar Kuruluna gittik. Bölgedeki katliamın durdurulmasını isteyen dilekçelerimizi ve topladığımız imzaları Müdüre sunduk. Müdüre Müdür bizleri karşısında görünce şaşırdı. Kendisine köylümüzün HES yapımına karşı çıkmadığı söylenmiş. Bölgedeki katliamdan haberi yokmuş. Bize konuyu tekrar inceleyeceğini, gerekirse dere boyunun koruma alanı ilan edilebileceğini söyledi.
Ordan çıkıp Üniversiteye, rektörü ziyarete gittik. Ona da dilekçelerimizi ve imzaları sunup yardım istedik, bölgede inceleme yapıp bilimsel bir rapor hazırlamalarını istedik. Sayın Rektör burada yapılanlara hayret etti, köyümüze gelip heyet olarak inceleme yapacaklarını, dere ve çevresiyle ilgili rapor hazırlayacaklarını söyledi.

Yaptığımız bu ziyaretlerden sonra artık umudumuz var. Bugün davalarımızı açıyoruz. Mahkemeler bir karar verene dek Yuvarlakçaya ve çevresine bekçilik etmeye, onu korumaya devam edeceğiz.
Bize destek olan herkese, köy muhtarlarımıza, TEMA Vakfına, Köyceğiz Belediye Başkanına, Beyobası Belediye Başkanına, Toparlar Belediye Başkanına, tüm sivil toplum örgütlerine teşekkür ediyoruz.

Sağolun, varolun.  Sizden dileğimiz bizlere destek olmaya devam etmeniz, Yuvarlakçayı korumamıza yardım etmeniz.
Bugün burada yeniden esas görevi çevreyi korumak olan Çevre ve Orman Bakanını ormanını korumaya ülkenin çevresine ekosistemine biyolojik çeşitliliğine sahip çıkmaya, görevini yapmaya davet ediyoruz.

ÖÇK UYUMA SAHİP ÇIK SUYUMA

YUVARLAKÇAYI KORUMA PLATFORMU

Muğla Barosu Başkanı
Köyceğiz Belediye Başkanlığı
Beyobası Belediye Başkanlığı
Toparlar Belediye Başkanlığı
Mimarlar Odası Muğla Şubesi
Çevre Mühendisleri Odası Muğla Şubesi
Orman Mühendisleri Odası Muğla Şubesi
Kavakarası Köyü Muhtarlığı
Köyceğiz Köyü Muhtarlığı
Batı Akdeniz Çevre Platformu
Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği
Atatürkçü Düşünce Derneği Köyceğiz Şubesi
Dalyan Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği
Doğa Sporları ve Çevre Koruma Derneği
TEMA Vakfı Fethiye Temsilciliği
TEMA Vakfı Ortaca Temsilciliği
Göcek Kültür ve Turizm Derneği
Atatürkçü Düşünce Derneği Ortaca Şubesi
Fethiye Tanıtım ve Araştırma Vakfı
Biz Kaç Kişiyiz Derneği Ortaca ŞubesiYorum Yazın

*