6 Şubat sabahı şaşkınlıkla uyandık…

Cts Şub 2010· PLATFORM HABERLERİ

06.02.2010, Yuvarlakçay’ı Koruma Platformu, Editör

Yuvarlakçay’da derelerine Hidro Elektrik Santrali (HES) yapımına karşı çıkarak suyuna ve ormana bekçilik yapan köylüler, sabah Köyceğiz Orman İşletmesi ekipleri, iş makineleri ve 200 kadar jandarma ile çevrili olarak uyandı.

Barajın yapılacağı alanda daha önce kesilen anıt ağaçların kütüklerini alıp alanı bir an önce şirkete teslim etmek isteyen Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı 20 kişiden oluşan memur ve işçiler bölgeye geldi.

Olay yerine gelen Köyceğiz Kaymakamı Halil İbrahim Çomaktekin’in köylü ile yaptığı pazarlıklar sonuç vermedi. 5 sattlik tartışmanın ardından köylüler “”Burası bir mahalle oldu. Burada 70 aile ve daha çok insan yaşamaktadır. Hatta aramızda muhtar bile seçtik. Burası Pınar köyün bir mahallesi oldu. Kimse bizi buradan atamaz” dediler.

Köylünün kararlı tutumu karşısında Topgözü’nde bulunan ağaç kütüklerini almaktan vazgeçen Köyceğiz Orman İşletme Şefliği, olayla ilgili tutanak tutarak bölgeden ayrıldı. Pınarköy ve Beyobası adına açıklama yapan Av. Berna Babaoğlu Ulutaş da “Açılan yürütmeyi durdurma talebimiz sonucunda buraya gelen bilirkişi Orman İşletme Müdürlüğü tarafından kesilen kaçak anıt ağaçlar görmezden gelindi, bunları tespit ettik. Haklarında suç duyurusunda bulunduk; burada deliller karartılmak isteniyor. Köylü dava sonuçlanıncaya kadar buradaki delilleri vermek istemiyor. Bizim, bu yöre halkı olarak şimdiki konumda bulunmamız, bizleri böyle bir işle kurumların uğraştırması saçmalıktır. Günlerdir bir çoğumuz evimizden uzakta suyun gözüne, anıt ağaçlara bekçilik ediyor, yapılacak yanlışı durdurmak için nöbet tutuyoruz. Çevreyi korumak sadece sivil toplum örgütlerinin görevi değildir, devletin bu alanda inisiyatif kullanıp, çevreyi koruyucu kararlar alması yasal görevidir. Maalesef, böyle bir uygulama ülkemizde bir türlü gerçekleşmiyor. Amacımız tüm engellere rağmen Yuvarlakçay HESnin yapımını durdurmak ve gelecekte doğa tahribatı yaratacak benzer projelerin tekrarını önlemektir.” dedi.

Bu haklı duruşumuzda ve atalarımızdan kalan bu dünya mirasımızı gelecek kuşaklara taşımak adına verdiğimiz mücadeleye, destek veren tüm dostlarımıza gönülden teşekkür ediyoruz.Yorum Yazın

*