Sayın Cumhurbaşkanım takipçin olacağız!

Cum Şub 2010· PLATFORM HABERLERİ

19.02.2010, Yuvarlakçay’ı Koruma Platformu, Editör

Üzerine hidroelektrik santralı yapılacağı için yöre köylülerinin direnişine neden olan Yuvarlakçay’da, direniş iki ayı geride bırakırken, TEMA gönüllüsü ve Yuvarlakçay’ı Koruma Platformu üyesi; Seba Çobanoğlu tarafından Cumhurbaşkanı Gül’e gönderilen elektronik iletilerden ancak 6.sı yanıt bulabildi.

Söz konusu mektupta Çobanoğlu, Cumhurbaşkanına şöyle seslenmişti:

Sayın Cumhurbaşkanım, Öncelikle yeni yılın, Ülkemiz adına bizleri şaşırtacak kadar güzellikleri içermesini diliyorum. Daha öncede size yazmıştım, ne yazık ki cevap alamadım, halen de alamıyorum. Bizler 12 Aralık’tan beri YUVARLAKÇAYI KORUMA PLATFORMU OLARAK bu bölgede AKFEN A.Ş tarafından yapılmak istenen HES girişimine karşın; eylemlerimizle, basın açıklamalarımızla, bilir kişi tutanaklarımızla,meclise verdiğimiz önergeler ve açtığımız davalarla şimdiye kadar engel olmaya çalıştık. Burada yapılacak olan HES için verilen raporları ve izinleri incelemenizi talep ediyoruz. Bu girişime izin verilirken yasal ve akademik olmayan belgelerin alınabilmesi bizleri şaşırttığı kadar sizi de şaşırtmasını ve bu haklı savaşımız için acilen gerekli kurumları uyarmanızı umut ediyoruz.

Belgelere ulaşamaz iseniz, gelecek cevabınız doğrultusunda tarafınıza seve seve yollarız. Bu girişim 7 köyün suyunu kesecek, bölgenin uluslarası tanıtımında büyük katkı sağlayan alternatif turizmi bitirecek, tarım ve doğa elimizden alınacak ve en acısı da burada yaşayan canlıların yaşam alanını yok edecektir. Bu proje için aralarında ANIT AĞAÇLARın da bulunduğu binlerce ağaç kesilmiştir. Kaldı ki bu bölgenin elektrikten ziyade suya ihtiyacı var. Bildiğiniz üzere bölgeye ve tüm Ege’ye yetecek kadar elektrik üretecek olan AKKÖPRÜ BARAJI burnumuzun dibinde. Bu konuda acil bir şekilde desteğinizi ve duyarlılığınızı bekliyor, sizleri de bu haklı savaşımızda yanımızda görmek istiyoruz.

Gazetelerde bu yolla, bir çocuğun oyuncak isteğine cevap verdiğinizi okumuştuk, umarım bizim bu savaşımız, bir oyuncak araba kadar değer kazanır.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN YANITI

Cumhurbaşkanı Gül’ün ancak 6.sına yanıt verildiği yazısında, Genel Sekreter adına, Genel Sekreter Yardımcısı M. Emin Kuz imzası ile gönderilen yazıda ise şöyle denildi:

“Sayın Seba Çobanoğlu Elektronik posta ile ilettiğiniz, Muğla İli Köyceğiz İlçesi Beyobası Beldesi Pınar Köyü Yuvarlakçay mevkiinde yapılması planlanan hidroelektrik santralin çevreye zarar vereceği gerekçesiyle projeye itirazınızı dile getiren ve durdurulması konusunda yardımcı olunması talebini içeren dilekçeniz, aşağıda tarih ve sayısı belirtilen yazımızla Devlet Su İşlerinin bağlı olduğu Çevre ve Orman Bakanlığına gönderilmiştir. Bilginizi rica ederim.”

Platform ve yöre halkı adına konuşan Çobanoğlu; Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen cevaba teşekkür ederek, yöre halkının bölgeye sahip çıkması ve bu haklı mücadelelerinde, yaşananların başka yere çekilerek üstü kapatılmaması adına; gerekli bakanlıklara verilen talimatın, bizzat Sn. Gül tarafından takip edilinceye kadar dilekçelerine devam edeceğini vurguladıYorum Yazın

*