Köylülerin çadırda çevre nöbeti

Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Beyobası beldesindeki Yuvarlakçay Irmağı’nda kurulacak hidroelektrik santraline (HES) tepki gösteren köylülerin başlattığı çevre nöbetine destek amacıyla fotoğraf sergisi açıldı.

Muğla Fotoğraf Topluluğu üyelerinin “Yuvarlakçay” ve “Çalışan Kadınlar” konulu fotoğraf sergisi, Sınırsızlık Meydanı’nda izlenime sunuldu.

Sergide, topluluk üyelerinin Beyobası beldesindeki Yuvarlakçay Irmağı’nda kurulacak hidroelektrik santraline tepki gösteren köylülerin naylon çadır kurarak başlattığı eylemle ilgili fotoğraflar ve çalışan kadınların günlük yaşamına dair kareler yer alıyor.

Topluluk üyelerinden Duygu Diker, sergiyi Yuvarlakçay’da çevre nöbeti tutan köylülere destek amacıyla açtıklarını belirterek, “Yuvarlakçay Irmağı üzerinde HES kurulmak isteniyor ve buna karşı köylülerinde ciddi tepkisi var. 6 köy ve 14 bin kişi bu çayı içme suyu ve tarım arazilerini sulamak için kullanıyor” dedi.

Diker, bölgede HES yapıldığı zaman köylülerin suyunun kesileceğini iddia ederek, “Burası eko turizmin yapıldığı, turistlerin çok fazla ilgisini çeken doğal güzellikleriyle ünlü bir bölgemiz. Burada 200-300 yıllık, koruma altında olan anıt çınar ağaçları var. Bir gecede yaklaşık bin ağaç, çürük raporuyla kesiliyor. Köylüler bu ağaçların çürük olmadığını kanıtlamak için Yuvarlakçay çevresinde çadır kurup hem burada direnişlerini sürdürüyor hem de ağaçlarına sahip çıkmaya çalışıyor. Topluluk üyesi 15 fotoğrafçıyla orada çalıştık” diye konuştu.

Topluluk üyelerinden Özlem Alkurt ise “Yuvarlakçay’daki çevre eylemini duyduğumuzda topluluk toplantımızda bunu gündeme aldık ve Yuvarlakçay’a giderek özellikle oradaki kadınların yaşamlarını fotoğraflarla anlatmaya çalıştık. Muğla’da Yuvarlakçay’daki çevre eyleminin çok fazla duyulmadığını gördük ve açtığımız sergiyle vatandaşlara oradaki durumu anlatmak istedik” dedi.

Gün boyu ziyarete açık olan serginin 10 Martta Muğla Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezinde de açılacağı ve 3 gün süreyle gezilebileceği bildirildi.

Haberin sayfasına ulşamak için tıklayınYorum Yazın

*