YUVARLAKÇAY, BİZİM İÇİN HAYAT DEMEK!

 

                                                                                                                                 09.03.2010

YUVARLAKÇAY, BİZİM İÇİN HAYAT DEMEK!

Köyceğiz Yuvarlakçay’da kurulmak istenen hidroelektrik santralından, dereden hayat bulan 6 köy ve bir belde başta olmak üzere tüm yöre halkı olarak rahatsızız. Çünkü, ortada rahatsız olmamızı gerektirecek çok büyük bir sorun var.

Proje için anıt ağaçlar kesildi. Köylülerin su hakları gasp edildi. Yuvarlakçay’ın debisi ve buna bağlı olarak üretilecek enerji yüksek gösterildi. Koruma altındaki Sığla ağacı ve Su Samuru gibi canlıların varlığından bile bahsedilmedi, balıkların göç yollarının engelleneceği gözardı edildi. Bölgede turizm, yerleşim ve tarım alanları yok sayıldı. Böyle gerçek dışı tespitlerle ve hukuka aykırı işlemlerle projeye izinler verildi.

Yuvarlakçay HES projesi, daha şimdiden doğal yapıyı bozmaya başladı; bu, Yuvarlakçay üzerinde yapılan çok büyük bir müdahalenin ilk aşamasıdır. Akfen, projeyi küçük görmektedir; çünkü Yuvalakçay HES, onlar için yüzlerce konu arasında bir iş kalemi, harita üzerinde bir noktadır. Oysa Yuvarklakçay bizim için dünya demek, hayat demek. Onun üzerinde HES yapılması, bu dünyanın yıkılması demek. 14 bin insanın suya erişiminin kısıtlanması, burada binlerce yıldır süren hayatın alt üst olması demek. Bundan daha büyük bir proje olabilir mi? Yapılmak istenen proje Akfen’in anlayamayacağı kadar büyüktür. Bu nedenle hiç kimsenin projenin bizlerin hayatı üzerindeki etkilerini küçük göstermesine izin veremeyiz.

Doğanın korunması, yöre halkının geleceği ve firmanın prestiji yönünde hayırlı olacak tek bir karar vardır: Yuvarlakçay HES projesi hemen iptal edilmelidir; Yuvarlakçay’da ileride olabilecek benzer tehditlere karşı gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Doğanın ve yöre halkının menfaatlerinin korunması ancak Yuvarlakçay HES projesinin iptali ile mümkün olacağından, bu konu tartışmaya açık değildir.

Radikal Gazetesi muhabiri Serkan Ocak’a verdiği demeçte “Rahatsız oluyorlarsa proje yapılmaz” diyen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’a herkesin projeden rahatsız olduğunu ve Yuvarlakçay’da HES yapılmasına asla izin vermeyeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

YUVARLAKÇAY’I KORUMA PLATFORMUYorum Yazın

*