“Kişisel çıkarları uğruna ülke çıkarlarını hiçe sayan, vatanımızın aydınlık geleceğine perde çeken iş adamlarına geçit vermeyizin, verdirtmeyiniz.

Yuvarlakçay’ı Koruma Platformu üyeleri; bugün Köyceğiz postahanesinde buluşarak,
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliği’ne hitaben yazdıkları yazıyı ilgili yerlere gönderdiler.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliği’ne

10.03.2010, Söğütözü, Ankara

Malumlarınız olduğu  üzere, ülkemizin bir çok yerinde olduğu gibi Köyceğiz ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve diğer nitelikleri yanında Köyceğiz Gölünü de besleyen en önemli akarsu olan Yuvarlakçay  üzerinde  Hamdi Akın’ ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Akfen Holding’e bağlı Beyobası Enerji Üretim A.Ş. tarafından 3,4 MW kurulu gücünde bir hidroelektrik santrali (HES) yapılmak istenmektedir.

Çevre ve Orman Bakanlığımızın, Enerji Kurumlarımızın bölgeyi ve çevreyi incelemeden, insanlarımızın düşünce ve görüşlerini almadan, uzmanların görüşlerinden faydalanmadan, bir Çevre Etki Değerlendirme ve bir Sosyal Etki Değerlendirme çalışması yapılmasına dahi gerek görmeden izin verdiği bu projenin bölgeye vereceği tahribat bölgede yaşayan onbinlerce insanımız tarafından farkedilmiş ve bu çevre katliamına karşı büyük bir hareket başlatılmıştır.

Hükümetin gösterdiği kayıtsızlığı maalesef projeye kredi veren Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, NBG-Finansbank ve Denizbank da göstermiştir.

Türkiye İş Bankası  Genel Müdürü Ersin Özince, aralarında Yuvarlakçay HES’in de bulunduğu Akfen’in toplam 11 projesi için verilen 166,5 milyon avroluk kredi münasebetiyle yaptıkları imza töreninde, bu projeden etkilenecek onbinlerce insanımızla alay edercesine, yargıya intikal etmiş bu projenin  banka tarafından “peşinden gidilen ve doğruluğuna inanılan” bir proje olduğundan söz edebilmiştir.  Ersin Özince’nin bu demecini ekte sunuyoruz. Türkiye İş Bankası’nın da bu projeyi finanse ederken kamu kurumlarımızla aynı aymazlık içerisinde olduğunu, projenin ne çevre ne de bölgedeki insanlar üzerindeki etkilerine karşı tamamen kayıtsız olduğunu görmek bizlere üzüntü vermektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ulu Önderimiz Atatürk’ün hisselerini temsilen İş Bankası Yönetim Kurulunda bulunduğunu biliyoruz. Yine biliyoruz ki, Cumhuriyet Halk Partisi, ne Akfen Şirketi ile ve ne de Hamdi Akın’la akçalı bir ilişki içerisinde değildir. Bu nedenle de, Cumhuriyet Halk Partisi’nin İş Bankası Yönetim Kurulu nezdinde gerekli girişimleri yaparak Türk ulusunun temsilcileri sıfatı ile Banka yönetiminden hesap sorma hakkına sahip olduğunun da farkındayız.

Lütfen bu görevinizi yerine getiriniz. Kişisel çıkarları uğruna ülke çıkarlarını hiçe sayan, vatanımızın aydınlık geleceğine perde çeken iş adamlarına geçit vermeyiniz, verdirtmeyiniz.  Bu kararlılığınızı Türkiye, Muğla ve Köyceğizdeki vatandaşlarımıza duyurunuz.

Saygılarımızla,

YUVARLAKÇAY’I KORUMA PLATFORMU

Dağıtım: CHP Muğla İl Örgütü Başkanlığı

Köyceğiz İlçe Örgütü Başkanlığı

T. İş Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu BaşkanlığıYorum Yazın

*