YUVARLAKÇAYI KORUMAK İÇİN 100 GÜNDÜR NÖBETTEYİZ

YUVARLAKÇAYI KORUMAK İÇİN 100 GÜNDÜR NÖBETTEYİZ

Muğla Köyceğiz’deki Yuvarlakçay’da yaşayan yüzlerce insanın HES inşaatına karşı tuttuğu nöbet, 13 Martta 100. gününe ulaşıyor. Deresini ve ağaçlarını korumak isteyen her yaştan Yuvarlakçaylı günlerdir derelerinin başında kurdukları kampta nöbet tutuyor.
Bugün Marmaristen, Muğladan Fethiyeden insanlar Yuvarlakçay’a sahip çıkmaya bize destek olmaya Topgözüne geliyorlar.

Bugün İstanbul’da Yuvarlakçay destekçileri de Çengelköy Doğa Evi’nde bir araya gelerek çeşitli etkinliklerle eyleme destek verecekler.
Yuvarlakçay eylemine destek vermek için İzmir’den Doğa ve Kültürel Çevre İçin Yaşam Girişimi, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Türkiye Su Meclisi üyeleri, Bodrum’dan Mavi Yol Girişimi ve Marmaris’ten doğa gönüllüleri 13-14 Mart tarihlerinde Yuvarlakçay’da olacak.

Dere nöbetinin tutulduğu kampta kalarak Yuvarlakçaylılarla birlikte nöbet tutacaklar. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi adına katılan destekçiler, Yuvarlakçay için yarattıkları tiyatro oyunlarını sergileyecek ve bir film çekecekler.

Bugün Ankara’dan Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyeleri Yuvarlakçayda bizimle birlikte nöbet tutuyorlar.

Beyobası Belediye Başkanına, Köyceğiz Belediye Başkanına, Ortaca Belediye Başkanına, Dalyan Belediye Başkanına,  Muğla Barosuna, Muğla Mimarlar Odasına, Muğla Ziraat Mühendisleri Odasına, Muğla Elektrik Mühendisleri Odasına, Muğla Çevre Mühendisleri Temsilciliğine, Muğla Jeoloji Mühendisleri Odasına, Muğla Peyzaj Mimarları Odasına, Doğa Derneğine,  Türkiye Su Meclisine, Muğla Çevre Geliştirme Derneğine, Batı Akdeniz Çevre Platformu üyesi derneklere, Göcek Çevre Koruma Derneğine, Pir Sultan Abdal Derneği Ortaca Şubesine, Biz Kaç Kişiyiz Derneği Ortaca Şubesine, Atatürkçü Düşünce Derneği Ortaca Şubesine, Mavi Yol Girişimine, Doğa ve Kültürel Çevre için Yaşam Girişimine, TEMA Muğla, Fethiye ve Köyceğiz temsilciliklerine, Muğla’da Yuvarlakçay için tüm siyasi partiler ortak tavır geliştirmiştir ve HES’e hayır demişlerdir, bu nedenle istisnasız olarak tüm siyasi partilere, bizlere verdikleri destek, yaşattıkları birlik ve beraberlik ruhu için teşekkür ediyoruz.

Karadenizdeki  HES projelerine açılan davalarda ardı ardına çeşitli idare mahkemelerinden yürütmeyi durudurma kararları veriliyor. Artık sıra biz de.

Doğaya ve suya sahip çıkışın 100. gününde, Yuvarlakçay’da HES’e gizli veya açıkça destek veren; çıkar durumuna göre “evet”, oy durumuna göre “hayır” diyen; hatalarını örtbas edemeyince köylülere baskı uygulayan; suya bakınca para, ağaca bakınca odun gören; ve suyunu, ağacını, halkını koruyacağı yerde satan, buna rağmen kızarmayan tüm yüzlere, doğasına ve suyuna sahip çıkan biz Yuvarlakçay halkının 100 kere diyeceği birşey var:

YUVARLAKÇAYA HES YAPTIRMAYACAĞIZ,

YUVARLAKÇAY GEÇİLMEZ!

Yuvarlakçayı Koruma Platformu

13.03.2010-TopgözüYorum Yazın

*