YUVARLAKÇAYDAN HAYAT BULANLARA

20.03.2010

YUVARLAKÇAY’DAN HAYAT BULANLARA

Yuvarlakçay’da suyuna, doğasına ve geleceğine sahip çikan köylüler ve yöre halkı olarak 100 günü aşkın bir süredir Türkiye’de eşi görülmemiş bir dayanışma içindeyiz. Suyu paraya çevirme politikası sonucu Türkiye’nin her yerinde HES’ler birbiri ardına patlak verirken, çevreyi koruması gereken birimleri de dahil olmak üzere devletin ilgili tüm kurumları bu ülkenin doğasını “gelişim ve modernleşme” adına katlederken, biz buna seyirci kalmayı kabul etmiyoruz ve Yuvarlakçay’da tek bir ses olarak “suyuma, doğama dokunma” diyoruz.

Yuvarlakçay’dan doğrudan hayat bulan Pınarköy, Zeytinalanı, Eskiköyceğiz, Kavakarası, Tepearası köyleri ile Beyobası beldesi halkı, şimdi daha farklı bakmaktadır hayata. İnsanlar birbirini daha yakından tanımıştır, dostluklarını pekiştirmiştir, yeni dostluklar kurmuştur, hatta küs olanlar bile su uğruna katlanmıştır birbirlerine. Herkes suyun etrafında kenetlenmiş, aynı kaptan yemek yemiş, Yuvarlakçay’ın suyunu daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir saygıyla içmiştir. Yuvarlakçay’ın suyu, yöre halkını birbirine hiç ayrılmamak üzere kenetlemiştir.

Yöre insanının bu birliği, bu suya sahip çikislari, Yuvarlakçay’da HES yapılmasına bilinçli veya bilinçsiz destek olanların geleceğini de savunmaktadır aslında. Bu birlik, para ve çikar uğruna, siyasi beklentiler uğruna HES’e destek veren ve bu uğurda kendi köylüsünü satanlara, onları arkadan vuranlara her fırsatta bir tokat atacaktır. Atacaktır ki belki kendilerine gelirler. Herşeye rağmen kendilerine bir türlü gelemeyip gözleri görmeyenlerin akibetini bilemeyiz, ama onların çocuklari rahat etsinler, çünkü bu suya, bu doğaya sahip çikis onların adına da geleceğimize sahip çikistir.

Bizler burada su uğruna işimizden, aşimızdan, ailemizden, sağlığımızdan feragat edip herşeye rağmen ayakta dimdik dururken, bizimle beraber olmak isteyip de olamayanlar bakın neler söylüyorlar:

“Mücadelenizi sevgi ve ilgiyle izliyoruz sizlerin bu onurlu ve zor mücadelede yanınızda olduğumuzu bilmenizi sonuna kadar desteklediğimiz bilmenizi isteriz. Sizler için yapabileceğimiz her ne olursa doğrudan isteklerinizi bildirirseniz elimizden geleni yapmaya çalisiriz.”

“Yuvarlakçay’daki inanılmaz doğa mücadelesini hayranlık ve saygıyla izliyorum. Keşke tüm dünyanın insanları sizin gibi olsa. Hepimize örnek olduğunuz için teşekkür ederim.”

“Sessizlik bitmeli, Halktan alınan yöneticilik halk için kullanılmalı. Kimse kendi çikarlari ve menfaati için bu yetkiyi kullanamaz. Menfaat amaçlı kullanmaya kalkarsa karşisında halkı bulur.”

“Yuvarlakcay, Adı bile güzel bırakın caylardaki sulara yuvarlanarak istedikleri yerlere ulaşsınlar. Ulasınlarki bereket taşisınlar binyılardır oldugu gibi rahat aksınlar. Neden insanlar bir şeylerin tamamen yol olmasına bekliyorlar anlaşilmıyor.Neden yok olduktan sonra onun kıymetinin farkına varıyorlar. Ama YUVARLAKCAYDA bu olmayacak onu kimse dokunamıyacak her zaman oldugu gibi rahat akacak.Artık gec farkına vardık denilmiyecek.Bütün dünya insanları farkında.”

“Amcalardan biri soruyor: “Sence bu işin sonu ne olur? Bu su kurtlulur mu?”. Sizde bu inanç, bu yürek varken hiçbir şey olmaz. Gör bak, herşey yoluna girecek demek istiyorum. Ancak hiçbirini diyemiyorum. Çünkü burada çok daha kararlı bir hareket olduğunu, insan vicdanının ayaklandığını ve Yuvarlakçay’ın aslında dünyanın kurtuluş savaşinın başladığı noktalardan biri olduğunu görebiliyorum. Uzunca bir sessizlikten sonra, amcamın gözleri ile gözlerim buluşuyor. Dudaklarımdan sadece iki kelime düşebiliyor:  Yuvarlakçay geçilmez!”

Ve buna benzer yüzlerce destek mesajı geliyor sizler için.

Akfen geçen gün Topgözü’ne geldi; halkın duruşunu kendi gözüyle gördü, tekbaşlarına projeyi iptal edemeyeceklerini öne sürdü, sonra da Akfen defol sesleri arasında arabalarına bindi gitti. Biz de diyoruz ki, Akfen projeyi iptal edemeyecekse buraya bir daha gelmesin. Kim projeyi iptal edecekse buraya o gelsin!

Bizlere destek veren herkese teşekkür diyoruz. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Bu sebeple güçlüyüz. Bu sebeple Yuvarlakçay’a kimse dokunamayacak.

Bu sebeple: YUVARLAKÇAY’DA HES’E HAYIR!

Bu sebeple: YUVARLAKÇAY GEÇİLMEZ!Yorum Yazın

*