‘YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI’ TOPGÖZÜNE ULAŞTI

Pınarköy Köyü’nde oturan 6 kişi adına Yuvarlakçay Koruma Platformu’nca açılan davayı görüşen Muğla 1. İdare Mahkemesi köylüler ile çevrecileri sevindirecek kararı aldı.

Muğla 1. İdare Mahkemesi, Muğla Valiliği’nin 21 Ocak 2008 tarihinde aldığı, ‘Yuvarlakçay Hidroelektrik Santrali Projesi’nin 10 megawattan düşük olduğu ve ÇED yönetmeliği dışında değerlendirilmesi gerektiği’ yönündeki karar ve işlemin yürütmesini durdurdu.

Davacılar tarafından, Muğla İli, Köyceğiz İlçesi, Yuvarlakçay üzerinde yapılması planlanan 3,40 MW gücündeki “Yuvarlakçay Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES)” projesinin, faaliyet gücünün 10 MW’den düşük olduğundan ÇED Yönetmeliği kapsamı dışında değerlendirildiği ve faaliyetin gerçekleşmesinin ÇED Yönetmeliği kapsamında uygun olduğuna dair 21.01.2008 tarih ve 262 sayılı işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması istenilen dava için Muğla 1. İdare Mahkemesi’nce verilen kararda:

“Dava konusu işlemin niteliği ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle, mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar, dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 30/03/2010 tarihinde oy biriliğiyle karar verildi.” ifadeleri yer aldı.“‘YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI’ TOPGÖZÜNE ULAŞTI” için 2 Yorum

 1. Merhaba Dostlar ;

  Kutlarım Sizleri..

  Emek verenlere selam olsun 🙂

  Sevgim ve saygımla…

  Hayrettin Ersan

 2. A. Güliz KALKAN 09 Nisan 2010, 06:24

  Bu karara sevinmemek elde değil! Türk adaleti mantıklı bir karar vermiştir.Ben direnişe katılan herkesi tebrik ediyorum.

Yorum Yazın

*