BASINDAN: SERKAN OCAK / RADİKAL / YUVARLAKÇAY’DA NÖBETE DEVAM

Per May 2010· MEDYA HABERLERİ, MEDYADAN

06/05/2010

Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Yuvarlakçay’da Hidroelektrik santralı (HES) yapımına karşı mücadele eden köylüler, nöbet tutmaya devam edeceklerini söyledi.
SERKAN OCAK

Bölgeye 3.5 megavatlık bir HES kurmayı planlayan Akfen Holding’in CEO’su “Çevreci tepkiler yüzünden Yuvarlakçay’a HES yapmaktan vaçtik” demişti.
Ormanın içine kamp yaparak 3 Aralık’tan bugüne 150 gündür mücadele eden Pınar köyünden Dulkadir Yorulmaz ve köylülerin avukatı Berna Babaoğlu Ulutaş dün İstanbul’da bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Ulutaş, “EPDK’ya başvuruda bulunduk, Akfen’in resmen projeden vazgeçip geçmediğini araştırdık. Ancak böyle bir başvurunun olmadığını gördük” dedi.

‘Şükür duası edilecek’
Her mayıs ayının son pazar günü Yuvarlakçay’da geleneksel ‘şükür duası’ yapıldığını belirten Yorulmaz, bu yılki şükür duasının gündeminde HES olacağını belirtti: “Yuvarlakçay’da her sen adaklar kesiyoruz. Dualar ediyoruz. Bereket için yapıyoruz bunu. Ancak bu sene Yuvarlakçay’ın hiç kimseye peşkeş çekilmemesi için de dualar edilecek.”Yorum Yazın

*