Ankara’da Direnenler Konuşacak

Per Haz 2010· EYLEM & ETKİNLİK

DiRENENLER KONUŞACAK 1
Hazırlayan: Özer Akdemir
“Kapitalist yağma ve talana karşı yeni mücadeleler filizleniyor. Çevre direnişleri, binlerce yıldır bu toprakların gerçek sahipleri olduklarını gösteriyor.” Bu cümle Ankara’da 26-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Çevre Direnişleri Buluşuyor etkinliğinin duyurusunda yer alıyor.

ÇEVRE DiRENiŞLERi BULUŞUYOR

“Kapitalist yağma ve talana karşı yeni mücadeleler filizleniyor. Çevre direnişleri, binlerce yıldır bu toprakların gerçek sahipleri olduklarını gösteriyor.” Bu cümle Ankara’da 26-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Çevre Direnişleri Buluşuyor etkinliğinin duyurusunda yer alıyor. Yıllardır havalarını, sularını, topraklarını, yaşam alanlarını korumak için mücadele edenler bu sefer Ankara’da bir araya geliyorlar. Ülkenin dört bir yanından “Toprağımıza, havamıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkıyoruz” diye yola çıkan yaşam savunucuları, TMMOB-İKK tarafından gerçekleştirilecek olan “Çevre Direnişleri Buluşuyor” etkinliğine katılacak. Bergama köylülerinin siyanürlü altına karşı verdiği mücadelenin simge isimlerinden, son nefesine kadar mücadele etmeyi bırakmayan Bayram Kuzu (Bayram Çavuş), genç yaşta kanserden yaşamını yitiren sanatçı Kazım Koyuncu ve Sinop’ta “Nükleersiz bir Yaşam Şenliğinde” yaşamlarını yitiren, ve ‘a adanan etkinlik, TMMOB İnşat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Konferans Salonu’nda yapılacak.
Etkinlikle ilgili TMMOB Ankara İKK tarafından yapılan açıklama da Bergama köylülerinin direnişi ile başlayan Türkiye’deki çevreci halk hareketlerine her geçen gün yeni halkalar eklendiğine dikkat çekildi. Açıklamada, 26-27 Haziran da gerçekleştirilecek etkinliğin daha önce yapılanlardan farkı ise şu sözlerle aktarıldı; “Benzer toplantılara göre bu toplantıda; yaşanan ekolojik sorunların genel bir değerlendirmesi, bilimsel itirazlarımız, hukuksal yorumlar, akademik analizler yada sosyolojik tespitler yerine mücadele odaklı değerlendirmeler yapılması hedefleniyor. Toplumsal mücadeleler tarihimizde çevre mücadeleleriyle birlikte, emek ve demokrasi cephesinde yeni bir muhalif güç açığa çıkıyor. Bu toplumsal hareketlerin kendi yerel mücadeleleri ile birlikte doğrudan üreticisi oldukları bu büyük toplumsal güç hakkında da sözünü söyleyeceği bir kürsüye ihtiyaç var. Bu ölçekte gerçekleşecek bir deneyim paylaşımı ve ülke çapında bütünlüklü bir değerlendirme yapma olanağı, yürütülmekte olan mücadeleleri anlamak ve önümüzdeki dönem mücadele stratejilerine ışık tutmak bakımından yeterli ve önemli bir hedef olarak değerlendirilmelidir.”Yorum Yazın

*