11 Aylık Eylem Sona Erdi

11 Aylık Eylem Sona Erdi
Kaynak: http://www.beyazgazete.com

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi Beyobası belde sınırları içindeki Yuvarlakçay üzerine bir firma tarafından kurulmak istenen Hidro Elektrik Santrali (HES) ile ilgili açılan davalarda arka arkaya gelen yürütmeyi durdurma karalarından sonra, 11 aydır yörede eylem çadırı kuran köylüler çadırlarını kaldırma kararı aldı

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi Beyobası belde sınırları içindeki Yuvarlakçay üzerine bir firma tarafından kurulmak istenen Hidro Elektrik Santrali (HES) ile ilgili açılan davalarda arka arkaya gelen yürütmeyi durdurma karalarından sonra, 11 aydır yörede eylem çadırı kuran köylüler çadırlarını kaldırma kararı aldı.

Çevre ve Orman Bakanlığı ve Özel Çevre Koruma Kurumu aleyhine açılan yürütmeyi durdurma kararlarının ardından Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin1 Kasım 2010 tarih ve 2010/565 sayılı Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin kararı ile Çevre ve Orman Bakanlığı aleyhine açılan yürütmeyi durdurma kararının ardından köylüler kamp çadırını kaldırma kararı aldı. Fethiye ve Köyceğiz TEMA temsilcisi Okyay Tirli, “Kesilen ve kesilecek ormanların yürütmeyi durdurma davası tarafımızca kazanılmış olup yüce mahkeme kesim kararını durdurmuştur. Bilirkişinin köylünün lehine karar verdiğini, şirketin de çekildiğini halka rağmen doğayı tahrip etmenin mümkün olmadığı Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu bağımsız mahkemelerimiz çevreyi ve doğayı koruyandan yana olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

FİRMA HES YAPMAKTAN VAZGEÇTİ

Yuvarlakçay’ı Koruma Platformunun arka arkaya açtığı yürütmeyi durdurma kararlarının ardından Yuvarlakçay üzerine Hidro-Elekrirk Santrali yapmak için başvuran Afken firması yetkilisi Hamdi Akın, köylülerin tepkisi nedeniyle Yuvarlakçay üzerinde HES inşaatı yapmaktan vazgeçtiklerini açıklamıştı. Yüklenici firmanın HES inşaatından vazgeçmesinin ardından platform üyeleri Köyceğiz Orman İşletme, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Özel Çevre Koruma Kurumu ve Orman Genel müdürlüğü aleyhine ağaç kesiminin durdurulması, doğa tahribatının önlenmesi için dava açmışlardı.

KATKI SAĞLAYANLARA BELGE VERİLDİ

11 aydır Yuvarlakçay üzerinde eylem yapan ve bölgede kamp kuran köylü kadınlar kamp çadırlarını kaldırdı. Köyceğiz Beyobası beldesinde eyleme destek veren Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay ve Beyobası Belediye Başkanı Besim Özbek’e, katkıda bulunan çevrecilere teşekkür belgesi TEMA Temsilcisi Okyay Tirli tarafından verildi.Yorum Yazın

*