Anadolu Nehirleri Brüksel’e Aktı

Anadolu Nehirleri Brüksel’e Aktı

Baraj ve hidroelektrik santral (HES) inşaatları nedeniyle mağdur Anadolu halkları Avrupa Parlemento’sunu ziyaret ederek konferans verdi. Konferansta; Alakır Vadisi, Çoruh Vadisi, Doğu Karadeniz, Loç Vadisi, Hasankeyf, Munzur, Toroslar, Yuvarlakçay ve Allianoi için mücadele veren katılımcılar yer aldı.

Avrupa Parlamentosu Brüksel’e Anadolu derelerini temsilen giden heyet önceki gün Avrupa Komisyonu Çevre Direktörlüğü Uluslararası ilişkiler ve Genişlemeden Sorumlu Bölümün Başkanı Nicholas Hanley’in de katıldığı konferansta baraj ve hidroelektrik santrallerinin (HES) hayatlarını nasıl olumsuz etkilediğini anlattı.

Avrupa Parlamentosu milletvekilleriyle bir dizi görüşmeler yapan heyet, AB’ye uyum gerekçesiyle yasalaştırılmaya çalışılan Tabiatı Koruma Yasası’nın Türkiye’deki sivil toplum açısından kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Heyet aynı zamanda Avrupa Birliği’nin yenilenebilir enerji politikasını eleştirerek AB’nin doğayla ilgili söylemleri ile eylemlerinin uyumlu olması gerektiğini ifade etti. HES yatırımlarının Türkiye’de hızlanmasının arkasında Avrupa kökenli kurumların bulunduğu, ancak bu yatırımların AB standartları ile hiçbir şekilde bağdaşmadığı anlatıldı. HES ve baraj inşaatlarının Türkiye’nin dört bir yanında insan ve doğa hakları ihlal edilerek gerçekleştirildiği ve hiçbir uluslararası standarda uyulmadığı vurgulandı. Öte yandan, yatırımcı bir kuruluş olan Devlet Su İşleri’nin Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlanmasının uygulamada yarattığı sorunların altı çizildi.

Anadolu’nun son göçerleri olan Sarıkeçililer’in lideri ve Türkiye Su Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Pervin Çoban Savran, HES’ler nedeniyle binlerce yıldır sürdürdükleri göçü artık yapamaz hale geldiklerini belirterek “Göç ettiğimiz yoldaki bütün nehirler birilerine satılmış durumda. Eğer bu projeler hayata geçerse yolda havyanlarımıza verecek su bulamayacağız. Geçmişten bugüne getirdiğimiz ne varsa enerji üretimi uğruna yok olup gitme tehlikesiyle karşı karşıya. Geleneklerimiz ve doğamızla birlikte yaşamak bizim kadim hakkımızdır. Bu hak, enerji üretmek için elimizden alınamaz” dedi.

Kaynak: Doğa DerneğiYorum Yazın

*