Dere nöbeti HES’i iptal ettirdi

Dere nöbeti HES’i iptal ettirdi

Yuvarlakçay’a kurulmak istenen Hidro Elektrik Santrali (HES)’ne karşı 11 aydır yörede eylem çadırı kuran köylüler, açtıkları davalarda arka arkaya gelen yürütmeyi durdurma kararlarından sonra, çadırlarını kaldırma kararı aldı.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi Beyobası belde sınırları içindeki Yuvarlakçay üzerine bir firma tarafından kurulmak istenen Hidro Elektrik Santrali (HES) ile ilgili açılan davalarda arka arkaya gelen yürütmeyi durdurma karalarından sonra, 11 aydır yörede eylem çadırı kuran köylüler çadırlarını kaldırma kararı aldı.

Çevre ve Orman Bakanlığı ve Özel Çevre Koruma Kurumu aleyhine açılan yürütmeyi durdurma kararlarının ardından Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin1 Kasım 2010 tarih ve 2010/565 sayılı Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin kararı ile Çevre ve Orman Bakanlığı aleyhine açılan yürütmeyi durdurma kararının ardından köylüler kamp çadırını kaldırma kararı aldı.

Fethiye ve Köyceğiz TEMA temsilcisi Okyay Tirli, “Kesilen ve kesilecek ormanların yürütmeyi durdurma davası tarafımızca kazanılmış olup yüce mahkeme kesim kararını durdurmuştur. Bilirkişinin köylünün lehine karar verdiğini, şirketin de çekildiğini halka rağmen doğayı tahrip etmenin mümkün olmadığı Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu bağımsız mahkemelerimiz çevreyi ve doğayı koruyandan yana olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

FİRMA HES YAPMAKTAN VAZGEÇTİ

Yuvarlakçay’ı Koruma Platformunun arka arkaya açtığı yürütmeyi durdurma kararlarının ardından Yuvarlakçay üzerine Hidro-Elektrik Santrali yapmak için başvuran Akfen Holding yetkilisi Hamdi Akın, köylülerin tepkisi nedeniyle Yuvarlakçay üzerinde HES inşaatı yapmaktan vazgeçtiklerini açıklamıştı. Yüklenici firmanın HES inşaatından vazgeçmesinin ardından platform üyeleri Köyceğiz Orman İşletme, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Özel Çevre Koruma Kurumu ve Orman Genel müdürlüğü aleyhine ağaç kesiminin durdurulması, doğa tahribatının önlenmesi için dava açmışlardı.

KATKI SAĞLAYANLARA BELGE VERİLDİ

11 aydır Yuvarlakçay üzerinde eylem yapan ve bölgede kamp kuran köylü kadınlar kamp çadırlarını kaldırdı. Köyceğiz Beyobası beldesinde eyleme destek veren Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay ve Beyobası Belediye Başkanı Besim Özbek’e, katkıda bulunan çevrecilere teşekkür belgesi TEMA Temsilcisi Okyay Tirli tarafından verildi.

Yöre halkının mücadelesine köylü kadınların danslı şarkılı gösterisi damga vurdu.

10-85 yaş grubundaki köylü kızlarla kadınlardan oluşan Şalvar-Rap Grubu ilginç şarkıları ve danslarıyla tüm dikkatleri üzerlerinde topladılar.

Şalvar-Rap Grubu’nun öyküsü Yuvarlakçay Koruma Platformu’ndan Yasemin Pakyürek’in gördüğü bir rüyayla başlamış. Pakyürek, HES’e karşı başlattıkları mücadelenin bir parçası olan “HES Kes” adını verdiği parçasının ortaya çıkışını söyle anlattı,”11 ay önce eylemlere başladık. Söz vermelerine rağmen, bir gecede aralarında asırlık çınarların da bulunduğu yüzlerce ağaç kesildi. Bu görüntü karşısında, kanımız donmuştu. O gece bir rüya gördüm. Sanki Yuvarlakçay’ın ruhu beni kaldırdı ve aklıma gelen sözleri aynı dakikada kaleme aldım. Böylelikle ortaya ‘HES-Kes’ adını verdiğimiz, rap şarkının sözleri çıktı. Parçayı seslendirme fikrini birlikte eylem yaptığım kadınlara anlattım. Bu onları da çok heyecanlandırdı. Yaşları 10 ile 85 arasında değişen birlikte eylem yaptığımız köylü kadınlarla hemen çalışmalara başladık. Beş-altı günün sonunda da ortaya güzel bir grup çıktı. Adını ‘Şalvar-Rap’ koyduk.”

Kaynak: emekdunyasi.netYorum Yazın

*