4. Yıl Kutlaması / Keşkek, Lokma, Çay, YUVARLAKÇAY

4. Yıl Kutlaması / Keşkek, Lokma, Çay, YUVARLAKÇAY

Yıl 2009, Aralık ayı… Yuvarlakçay HES projesini duyduğumuz an, “hadi canım bu suya mı Hidro Elektrik Santralı kurulacak, kim buna olur verir” diye düşünsek de, Bakanlık ve Kurumlardan “izinler” çoktan alınmıştı… halkın izni hariç!

Halkın rızasını Türkiye’de belki de daha önce görülmemiş bir dayanışma örneği ile herkese hatırlatan bölge halkı ve destekçileri olarak, Yuvarlakçay’da HES’e karşı başlattığımız mücadelemizin 4.yılı olması sebebiyle 15 Aralık 2013 günü saat 12.00’de Topgözü’nde buluştuk; bir kez daha Yuvarlakay’ın biz dahil tüm canlılar için ne kadar değerli olduğunu gördük, gösterdik. Gelenek haline getirdiğimiz bu kutlamada, özlem giderdik; keşkek kaynattık, lokma döktük, çay içtik, hoş sohbetler ettik.

Bölgemizde ve Türkiye’de doğayı tehdit eden bu tür girişimlerin devam etmesini hayretle karşılasak da, bölge insanlarının birebir mücadele etmeleri ile geleceğimizi koruyacağımıza inanıyoruz.

“Bedeli sosyal-ekolojik yıkım olan bu kalkınma anlayışı artık yaşatmaya odaklı bütüncül bir kalkınma anlayışıyla yer değişmelidir.”
Doğanın bir parçasıyız. Doğaya karşı yapılan her haksızlık karşısında canımızın yandığını hissediyoruz… Bu acıları yaşamayacağımız mutlu yıllar geçirmemiz dileğiyle…
YUVARLAKÇAY’I KORUMA PLATFORMUYorum Yazın

*